Ludzie zazdrośni żyją krócej, więc przestań się zabijać.

under-water-1819584

Niektórzy z nas patrząc na szczęście drugiego człowieka odczuwają  złość, żal, nienawiść,  zazdrość, uczucia  kompletnie nie adekwatne, gdyż szczęście kogoś innego, w żaden sposób nie umniejsza naszemu szczęściu,  przecież sami jesteś odpowiedzialni za to co mamy, jak wygląda nasze życie, czy z kim jesteśmy w związku, szczęście jest zasobem niewyczerpalnym dla nikogo  nie zabraknie. Ale odpowiedzmy sobie na początku, skąd  właściwie bierze się zazdrość, otóż podwaliną każdej negatywnej emocji jest strach, niepewność,   chodzi oto w jaki sposób traktujemy samych siebie, jak o sobie myślimy,  jak bardzo się cenimy, właśnie Ci z nas którzy nie są życzliwi sobie, nie mogą być automatycznie życzliwymi dla kogoś innego, jest to bardzo prosty rachunek. To jak czujemy się z samym sobą, idealnie pokazują nasze relacje z innymi ludźmi czy to na płaszczyźnie zawodowej, rodzinnej czy koleżeńskiej, jeżeli odczuwamy potrzebę bycia zawsze lepszym, bardziej szczęśliwszym czy bardziej atrakcyjniejszy, lecz z jakiś względów, to się czasami nie udaje, próbujemy umniejszać innym, krytykować, najlepszym tego przykładem jest popularny HATE, który wprost zalewa internet, ale czy nie można kibicować sobie nawzajem? Ja bardzo mocno wierzę w zasadę siły odwrotnie proporcjonalnej, czyli wszystkie negatywne emocje którymi obdarzasz innych ludzi, niestety powrócą, rykoszetem.

 Ktoś może zapytać, ale co jest w złego w tym, że porównuje się do innych, sprawdzam ile jestem wart, jaka jest moja wiedza czy status,  moja odpowiedz brzmi absolutnie nic, a nawet jestem za aby to robić, ale tylko wtedy gdy skutkuje to czymś pozytywnym, jeśli to zadziała np jako motywacja aby się rozwijać, czy naprawić relacje z rodziną, to jak najbardziej tak,  w ten sposób uczymy i poznajemy  siebie. Najczęściej porównujemy się z ludźmi z naszego najbliższego otoczenia, może to być siostra, przyjaciółka, do osób w jakimś sensie podobnych do nas,  jeżeli nasze życiowe osiągnięcia wyglądają blado na tle sukcesów naszych bliskich, jeżeli  straciłaś pracę i to wpędziło Cię w emocjonalny dołek, a Twoja przyjaciółka właśnie została udziałowcem w firmie, to naturalnym jest, że nie będziesz umiała się cieszyć się jej szczęściem tak jakby Twoja sytuacja była stabilna, ale szczęście naszych najbliższych jest przez nas odbierane jako nasz własne, przynajmniej tak powinno być .

„Zazdrość napędza mnie do działania”  ukłuci zazdrością, stwierdziliśmy ja też tak chce, ja też tak mogę, Twój znajomy zrobił majątek, to dlaczego  i Tobie nie miało by się udać, przecież nie jesteś gorsza, jest to tak zwany pozytywny aspekt, na złej emocji budujemy coś dobrego, lecz niestety częściej się zdarza, że zazdrość budzi zawiść, zamiast powiedzieć< ciężko na to pracował, zrobił świetną robotę, zazdrośnik powie, głupi to ma zawsze szczęście> Dojrzały emocjonalnie człowiek umie wyciągnąć wnioski z każdej sytuacji, trzeźwo popatrzeć na swoje życie, bo każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje, wiec jeśli Twój znajomy zrobił fortunę na aplikacji którą sam stworzył, to nie należy ślepo zazdrościć, i twierdzić, że to tylko fart, lecz kawał dobrej roboty, godziny ciężkiej pracy, i należy się pogodzić z tym, że Ty nigdy nie zrobisz fortuny na programowaniu, bo nie masz o tym zielonego pojęcia, lecz nic nie stoi na przeszkodzie spróbować w dziedzinie w której czujesz się mocnym. To, że Twoje życie w tym momencie nie wygląda tak jakbyś sobie życzyła, a w okół Ciebie tyle szczęśliwych osób, nie oznacza, że zawsze tak będzie, nie zazdrość,bo nie wiesz co przyniesie jutro.

Nie zatruwaj swojego życia i życia innych ludzi złymi emocjami, tylko pozytywna energia daje siłę, a warto zmieniać się na lepsze, będąc pozytywnym człowiekiem możesz więcej. 

 

Share
  • Bardzo mądrze. Niestety dużo osób pewnie tego nigdy nie zrozumie. Może przynajmniej tytuł postu trochę przestraszy tych zatwardziałych zazdrośników 🙂 Pozdrawiam!

    • Zapewne nie zrozumie, ale małymi kroczkami zmieniajmy świat 🙂