SIŁA PRZEBACZENIA

kkkkk Każdy przynajmniej raz w życiu został skrzywdzony, świadomie lub nieświadomie. Poczucie żalu, smutek, złość to normalne uczucie które towarzyszą w takiej sytuacji, lecz obok wyżej wymienionych uczuć powinno pojawić się w końcu  przebaczenie, lecz niestety nie zawsze jest ono regułą. Dlaczego przebaczenie jest tak ważne? jak przebaczyć? oraz jak pogodzić się z tym co nas dotknęło? zachęcam do przeczytania tekstu.

Wiele ludzi cierpi z powodu barku miłości, naruszonego zaufania, żalu do najbliższych. Zdradzona żona, oszukany biznesman, zgwałcona dziewczyna, czy syn alkoholika, mogą tkwić w swojej tragedii całe życie, ale w  imię czego? Depresje, nerwice to jedne ze skutków ciągłego przeżywania negatywnych emocji. Odpowiedz sobie na pytanie czy na pewno chcesz niszczyć swoje zdrowie, swoje życie. Człowiek to istota nie tylko cielesna, ale i duchowa, te dwie strefy są sobą ściśle powiązane. Wyrządzając krzywdę duchowi, przeżywając ciągle negatywne emocje działamy wyniszczająco na ciało. Wiele chorób ma podłoże psychosomatyczne, czyli ich przyczyna tkwi w naszej psychice.  Choroby które są najczęściej zaliczane do psychosomatycznych to: nowotwory, wrzody, migreny, wysypki skórne, nadciśnienie.  Z psychologicznych obserwacji wynika, że przebaczenie, porzucenie złych emocji działa uzdrawiająco, pozwala przywrócić kontrolę nad własnym życiem, dokładnie mówiąc poczuć ulgę.  Pomimo tego, że zyskujemy tak wiele dlaczego przebaczenie przychodzi nam tak trudno. Może kluczem do przebaczenia jest zrozumienie czym ono tak naprawdę jest.

Zacznijmy troszeczkę od drugiej strony, odpowiedzmy sobie czym przebaczenie nie jest. Wyobraź sobie taką sytuacje,  pokłóciłaś się z koleżanką każda z was uważa, że ma racje, lecz podczas kłótni padło też kilka nieprzyjemnych słów. Chciałabyś przywrócić dobre relacje z koleżanką, ale nadal upierasz się, że to Ty miałaś racje – i bardzo dobrze bo masz do tego prawo. Ale pamiętaj o jednej rzeczy, nadal możecie  być dobrymi koleżankami, bez względu na punk widzenia.  Wypowiedziane słowo przepraszam będzie dotyczyło przykrych słów, które padły podczas rozmowy, a nie różnicy zdań.   Rozejm nie oznacza przyznania racji drugiej osobie.  W życiu należy być asertywnym, umieć bronić swojego zdania,  jeśli ktoś próbuje cie zmieniać na siłę, lub narzucać własne racje, a ty nie masz odwagi się przeciwstawić w obawie przed stratą tej relacji,  odpowiedz sobie na pytanie czy ta znajomość jest warta więcej niż twoje zdrowie i samopoczucie.

 Przebaczam nie oznacza zapominam. Przebaczenie oznacza zmianę nastawienia do sytuacji, lub osoby która zawiniła. Nadal pamiętamy o tym co się stało, nawet z tego względu  żeby wyciągnąć odpowiednie wnioski, i potraktować przykrą sytuacje  jako życiową lekcje.  Udawanie, że nic się nie stało,  jest niczym innym jak zamiatanie brudu pod dywan.  Taka postawa jest destrukcyjna dla nas samych, tłumiony ból, żal kiedyś powróci z podwojoną siłą.  .

Problemy z którymi boryka się wiele ludzi, to niejednokrotnie traumatyczne przeżycia  które blokują przed podjęciem jakichkolwiek  kroków w kierunku pojednania. Pewna młoda dziewczyna zgłosiła się na terapie psychologiczną, jej problem to brak  relacji,  koleżeńskich, przyjacielskich, nie wspominając o damsko- męskich. Jest osobą bardzo zamkniętą, nieufną, pesymistyczną. Podczas terapii  okazało się, że jako nastolatka została zgwałcona. Ciągle rozpamiętywanie tego co się stało, zajęło jej praktycznie połowę życia, odebrało radość, uniemożliwiło normalne funkcjonowanie.  Kluczem który zamknie ten długi rozdział w jej życiu na początek miało być zaakceptowanie tego co się stało,  nie można z tym walczyć, nie  można wymazać czyli udawać, że tego nie było, trzeba z tym żyć. Ktoś zadał Ci w życiu ogromny cios, to wydarzenie  bardzo odmieniło twoje życie, z osoby pogodnej stałaś chodzącym kłębkiem smutków, nerwów, ciągle odtwarzanie w myślach tego co się stało, zadawanie pytań, dlaczego ja , dlaczego on/ ona mi to zrobiła, szukanie w myślach odpowiedzi.  Osoba która to zrobiła może zrobiła to z premedytacją, lub nie, z egoizmu lub głupoty, czy może z zawiści powodów może wiele, ale bez względu na powód,  zaakceptowanie  tego co cię spotkało pomoże Ci  przebaczyć, bo tylko przebaczenie może wyzerować liczniki smutku, i pozwoli żyć normalnie.

 Naturalną rzeczą jest, że odczuwamy strach przed spotkaniem  z osobą która nas skrzywdziła,  nie chcemy by do niego doszło, lub czasami jest to po prostu nie możliwe bo nasz winowajca np. nie żyje.  Przebaczenie nie wymaga powiedzenia o tym drugiej osobie, przebaczenie nie wymaga podania ręki, popatrzenia w oczy i powiedzenia przebaczam Ci. To jaką drogą do oczyszczenia się z złych emocji wybierzesz  zależy tylko od Ciebie. Ktoś zadał Ci ogromny cios, celowo  lub nie, a jaki jest powód dla  krzywdzisz samą siebie , przeżywając ciągle negatywne emocje( kolejny raz to napiszę) zamykasz się na szczęśliwe życie.

Nie należy się izolować od ludzi, dusić problemu w sobie. Dobrze jest rozmawiać o tym co się stało, jeśli sprawia ci to trudności, postaw na metodę małych kroczków, przede wszystkim postaraj się otworzyć przed osobą zaufaną, przyjacielem który wysłucha, nie będzie naciskał, oceniał. Powiedz tyle na ile cie stać.  Czasami jest za wcześnie na mówienie o rzeczach trudnych, ale dobrym sposobem jest przelanie słów na papier, opisanie tego co się stało, tego co czujesz, oraz tego jak widzisz siebie gdy się odzyskasz kontrolę nad swoim życiem. Może masz jakieś plany, marzenia, ale na razie czujesz się za słaba, opisz je wszystkie. Na samym końcu napisz PRZEBACZAM I BĘDĘ SZCZĘŚLIWA.

Share